O regionie

Jaki jest Piemont? - Jak zaczarowany!

Jaki jest Piemont? - Jak zaczarowany!

Góry, jeziora, winnice i małe malownicze wioski są nieodłącznym elementem jego krajobrazu. Nie ma tu zbyt wielu ślicznych, wypielęgnowanych pod turystę miasteczek, jest zwyczajne, codzienne życie w otoczeniu gór i pięknych jezior.

Piemonte w wolnym tłumaczeniu oznacza „u podnóża gór”. Nie bez powodu, gdyż ta północno-zachodnia część Włoch, na pograniczu ze Szwajcarią i Francją charakteryzuje się górskim, ale także wyżynnym krajobrazem zwanym Langhe. Okolice te słyną z produkcji wysoko ocenianych na całym świecie win czerwonych takich jak: BaroloBarberaNebbioloDolcettoGattinaraGhemmeFreisaGrignolino

Sam Piemont uwielbili sobie miłośnicy gór, pieszych wędrówek, oraz sportów zimowych, ponieważ oferuje zapierające w dech piersiach widoki oraz jedne z najlepszych w Europie ośrodków narciarskich w Alpach, a dodatkowym atutem są liczne górskie jeziora, natura i spokój. Aby dodać sobie energii podczas takiej wyprawy warto skosztować słynnych czekoladek gianduiotto z orzeszkami ale także torrone z Alby albo baci di dama (pocałunki damy) z Aleksandrii i Asti. Wybór jest ogromny!

Piemont kocha jeść, dlatego też stąd wywodzi się z wielki projekt jakim jest Sloow Food, który powstał w miejscowości Bra, Piemont słynie z wysokiej jakości produktów oraz win. Tutaj uprawia się turystykę kulinarną, obowiązkowo należy spróbować produktów na bazie trufli, które co roku wystawiane są m.in na targach w Albie. Stolicą Piemontu jest Turyn, otoczony przez góry, posiada jedyny w swoim rodzaju urok. Jest metropolią która od samego początku nieustannie się rozwija. Od małego piemonckiego miasteczka po stolicę królestwa, kraju, żeby w końcu stać się stolicą regionu, a także stolicą kina oraz  przemysłu samochodowego.

„Turyn to miasto o najpiękniejszym położeniu naturalnym na świecie.”

Turyn, stolica Piemontu, jest jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczo- kulturalnych północnych Włoch i czwartym co do liczby ludności miastem półwyspu Apenińskiego. Mają tu swoje siedziby największe firmy z branży motoryzacyjnej, jak FiatLancia i Alfa Romeo. Jest również bardzo ważnym węzłem transportowym oraz obsługuje międzynarodowy port lotniczy Turyn- Caselle. Uważa się, że pierwszymi osadnikami tych terenów był starożytny lud Taurinów, natomiast w I w.p.n.e. Rzymianie utworzyli tutaj obóz wojskowy. Na początku XIII w miasto stało się częścią hrabstwa Sabaudii, a następnie Księstwa Sabaudzkiego- Ducato di Savoia, stąd w architekturze miasta dominują wpływy francuskie. Turyn wraz z Piemontem odegrał znaczącą rolę w procesie jednoczenia Włoch.
W latach 1861-1865  był pierwszą  stolicą nowo powstałego państwa. Po drugiej wojnie światowej życie miasta skupiało się głównie wokół działalności koncernu Fiata. Dziś rodzina Agnelli, właścicieli fabryki należy do najbardziej wpływowych we Włoszech. Po dawnych władcach Turynu pozostały eleganckie aleje, wyniosłe pałace, bogate kościoły i bogate zbiory malarstwa. Jednym z najcenniejszych zabytków jest XV wieczna katedra Metropolitalna św Jana Chrzciciela, we wnętrzu której znajduje się bardzo cenna relikwia chrześcijaństwa, słynny Całun Turyński, czyli lniane płótno, którym według tradycji zostało owinięte po śmierci ciało Chrystusa. Przechowywany jest on w specjalnej skrzyni, w kaplicy Świętego Całunu. Na placu Piazza Castello, znajduje się Pałac Królewski, uważany za jeden z najpiękniejszych pałaców nie tylko we Włoszech ale i w Europie. Powstał w XVII w z inicjatywy regentki Sabaudii, Krystyny Marii Burbon, która chciała mieć reprezentacyjną rezydencję dla swojego dworu. W pałacu mieszkał również pierwszy król Zjednoczonych Włoch, Wiktor Emanuel II. Obecnie można podziwiać jego wspaniałe barokowe wnętrza, od 1997 r pałac wraz z innymi rezydencjami dynastii sabaudzkiej został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Będąc w Turynie, nie można pominąć Muzeum Egipskiego, które posiada największą po Kairze kolekcję zbiorów egipskiej cywilizacji. „Droga do Memphis i Teb prowadzi przez Turyn”, to słowa Jean- Francois Champollion, jednego z twórców współczesnej egiptologii. Bardzo ciekawe i charakterystyczne w architekturze Turynu są galerie, czyli oszklone przejścia pomiędzy budynkami. W Mediolanie bardzo popularna jest Galeria Vittorio Emanuele II, w Turynie natomiast najbardziej charakterystyczna to Galeria Subalpine, we wnętrzu której znajduje się jedna z najstarszych kawiarni w mieście.

Galerie w Turynie istnieją od XVIII wieku i podobnie jak arkady pozwalały arystokracji spacerować spokojnie. Dzisiaj znajdują się tu butiki sklepy, kawiarnie, restauracje. Dla smakoszy słodyczy, warto wiedzieć, że Turyn jest również miastem czekolady. Historia czekolady w Turynie sięga wieku XVIII, kiedy to kobietom na dworze księżnej Marii Giovanny Battista di Savoia zamiast kawy podawano wyłącznie gorącą czekoladę. Dzisiaj w lokalnych barach i kawiarenkach można degustować wyborną czekoladę do picia oraz posmakować niezliczonej ilości wyrobów czekoladowych, pralin, deserów, przygotowywanych przez lokalnych producentów i firmy rzemieślnicze. Znana nam wszystkim nutella, stworzona w 1946 r przez Włochów Giovanni i Pietro Ferrero pochodzi również z Piemontu.

„Turyn to miasto o najpiękniejszym położeniu naturalnym na świecie.”
Alba - włoska stolica smaku

Alba - włoska stolica smaku

Alba małe średniowieczne miasteczko, o pełnych uroku wąskich uliczkach i ciekawej architekturze. Pięknie utrzymana infrastruktura maluje obraz jak z bajki. Położone około 50 kilometrów od Turynu w prowincji Cuneo.  mianowane włoską stolicą smaku, ze względu na pyszną kuchnię, doskonałe wino oraz prawdziwą królową stołu jaką jest biała trufla z Alby. Okoliczne wzgórza obfitują w renomowane winnice, będące kolebką produkcji wyśmienitego wina. Produkcja wina w Piemoncie jest znana na całym świecie właśnie dzięki winom z regionu Alba, takim jak Barolo, Barbera i Barbaresco. Natomiast biała trufla, która rośnie najliczniej w okolicach Alby, to jeden z najrzadszych i najdroższych przysmaków świata. Co roku, jesienią odbywa się tutaj festiwal białej trufli, a miasteczko zamienia się w wielki jarmark. Podczas imprez kulturalnych można degustować wina lokalnych producentów oraz zachwycać się potrawami tutejszej kuchni.  Jedna z tradycji podczas świętowania jest także wyścig osłów. Poza festiwalem trufli w każdą sobotę w centrum Alby odbywa się targ, na którym wystawiają swoje produkty lokalni producenci. Można zakupić przetwory z dodatkiem trufli, kupić wino, a także spróbować pysznego torta di nocciole, który również jest specjałem regionu, gdyż w okolicy znajduje się bardzo dużo plantacji drzew orzechów laskowych.

NOVARA

Novara położona w dolinie rzeki Pad na zachód od Mediolanu. Miasto najprawdopodobniej początkowo zamieszkiwane przez plemiona liguryjskie, następnie galijskie, zyskało na znaczeniu dopiero po otrzymaniu statusu gminy rzymskiej w I w.p.n.e. W średniowieczu Novara stała się wolną gminą Ligi Lombardzkiej.
W 1849 r.miała tu miejsce słynna bitwa pod Nowarą, w której armia Piemontu starła się z wojskami austriackimi. Dzisiejsza Novara charakteryzuje się głównie klasycystyczną, XIX wieczną architekturą, niestety z okresu średniowiecza nie zachowało się wiele zabytków. Nad miastem góruje bardzo charakterystyczna kopuła katedry Najświętszej Maryi Panny. Otoczona licznymi arkadami klasycystyczna katedra znajduje się na głównym placu, Piazza della Republica.

Tutaj również co roku odbywają się liczne targi i imprezy sezonowe.
W sierpniu całe centrum Nowary zamienia się w wielkie targowisko, lokalni producenci i wystawcy oferują swoje towary, a kupić można praktycznie wszystko, od artykułów gospodarstwa domowego, odzieży po kulinarne wyroby regionu. Kuchnia Novary charakteryzuje się przede wszystkim daniami z ryżu, sera i salami i ze względu na swoją prostotę różni się od bogatej, zróżnicowanej kuchni typowej dla Turynu. Najbardziej klasyczną potrawą jest Paniscia, danie przygotowywane
z brązowego ryżu w mieszance smalcu, cebuli, masła i salami, gotowane na bulionie warzywnym.

NOVARA
RICETTO DEL CANDELO

RICETTO DEL CANDELO

Ricetto di Candelo to kolejne warte odwiedzenia,  urokliwe miasteczko. Wspaniale zachowana średniowieczna architektura sprawiła że jest uznawane za jedno z piękniejszych tego typu miejsc we Włoszech. Jego nazwa „ricetto” pochodzi od łacińskiego „receptum”, czyli schronienie. Położone na wzgórzu, dzięki czemu można podziwiać tutaj krajobrazy gór Biella i okolicznych lasów, w szczególności  położonego nieopodal rezerwatu przyrody Baragge. Miasteczko otoczone jest średniowiecznymi murami, w narożnikach znajdują się okrągłe wieże. Historyczne centrum składa się z około dwustu budynków, na powierzchni około 13 000 metrów kwadratowych, poprzecinanych wąskimi uliczkami, a spacer po tej części miasta pozwala nam przenieść się o kilkaset lat wstecz. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pojawia się w dokumencie cesarza Ottona III z 988 r. Ricetto di Candelo  pozwala odwiedzającym na poznanie zwyczajów i tradycji z przeszłości. Przez wieki traktowane było jako swojego rodzaju lokalny  „magazyn”.  Zbierano tam: pasze, wina i inne zapasy, tak aby w przypadku najazdów można było go wykorzystać właśnie jako schronienie.

ISOLE BORROMEE

Wyspy Boromejskie to archipelag pięciu wysp zlokalizowanych na jeziorze Maggiore, które jest jednym z największych jezior położonych w Alpach Zachodnich, jego powierzchnia zajmuje ponad 200 kilometrów kwadratowych. Nazwa pochodzi od nazwiska mediolańskiego rodu Boromeuszy, którzy władają wyspami od XIV w aż do obecnych czasów. Trzy wyspy są dostępne dla turystów, a najlepiej dostać się na nie promem, który kursuje z przystani w miasteczku Stresa. Niektórzy odwiedzający opisują wyspy jako prawdziwy „raj na ziemi”. Największa z wysp, Isola Madre, choć nie zamieszkała, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej cenionych ogrodów w Europie. Ten przepiękny ogród o powierzchni 8 hektarów, w którym rosną między innymi magnolie, cydry, drzewa cytrynowe oraz wiele egzotycznych gatunków roślin, otacza XVI wieczny Pałac Borromeo, rezydencję rodziny Boromeuszy. Pałac jest dzisiaj otwarty dla publiczności, a w jego wspaniałych wnętrzach możemy podziwiać m.in bardzo ciekawą prywatną kolekcję starych marionetek. Druga co do wielkości wyspa, Isola Bella, na której przeważają głównie skały, do początków XVII w zamieszkiwana była przez rybaków. Rodzina Boromeuszy, która była już właścicielami wyspy Maggiore, wyrażała swoje zainteresowania wyspą, inicjując projekt, który doprowadził do powstania barokowego pałacu i wspaniałego ogrodu. Ten przepiękny barokowy ogród to prawdziwa perełka , idealne połączenie natury i architektury. Posągi, obeliski, schodki i kamienne balustrady, zanurzone wśród bujnej roślinności  tworzą niezwykłą majestatyczną scenerię, zaprojektowaną w celu podkreślenia potęgi szlacheckiego rodu. Ogród rozmieszczony jest na kilku tarasach, a z najwyższego z nich można podziwiać przepiękny widok na całe jezioro Maggiore. Niedaleko Isola Bella znajduje się malutka Isola dei Pescatori, czyli Wyspa Rybaków na stałe zamieszkała przez około 40 osób żyjących z rybołówstwa i turystyki. Na wyspie znajduje się dużo knajpek i restauracji, oferujących świeże ryby, a tutejszym przysmakiem jest okoń i pstrąg.

ISOLE BORROMEE
FORTE DI FENESTRELLE

FORTE DI FENESTRELLE

Forte di Fenestrelle to bardzo kompleks fortyfikacji obronnych położony pomiędzy Sèstriere i Turynem, w górnej części Doliny Chisone. Twierdza jest imponująco duża, długość muru ma ponad 5 km i z tego względu nazywana jest również  „wielkim murem piemonckim„. Od 1999 r. stała się również symbolem prowincji Turynu. Forte di Fenestrelle jest jedną z największych konstrukcji murowanych w Europie i bez wątpienia należy do najbardziej reprezentatywnych
i interesujących atrakcji Piemontu. Budowa  fortu wiązała się z koniecznością obrony granicy przed  próbami inwazji Francuzów. Na początku XVII wieku król Sardynii, Wiktor Amadeusz II ( wówczas Piemont był częścią królestwa Sardynii) zlecił budowę serii fortyfikacji mających chronić okolicę Turynu. Prace trwały ponad 100 lat. Ostatecznie powstał imponujący kompleks fortów, schronów, tuneli i tajemnych przejść,. Podczas budowy zastosowano najnowocześniejsze jak na owe czasy rozwiązania, jak na przykład la scala coperta, czyli liczące ponad 4 tysiące stopni całkowicie zakryte schody, które były szlakiem komunikacyjnym łączącym ze sobą aż trzy trzy forty. W rzeczywistości jednak miejsce to nigdy nie posłużyło do celów obronnych, i zostało przekształcone w surowe więzienie dla wojska oraz więźniów politycznych, którą to rolę pełniło aż do II wojny światowej. Dzisiaj Forte di Fenestrelle oferuje zwiedzającym ciekawe trasy turystyczne. W okresie letnim odbywają się tutaj imprezy kulturalne m.in. pokazy walk i barwne inscenizacje historyczne.

Twój koszyk